Brýle, čočky...?

17. října 2014 v 15:16 | Miss No Strong |  talking
Myslím, že mnoho z nás to zná. Jednoho krásného dne se objevilo rozmlžené vidění, zjistili jsme, že cokoliv, co je jen trochu vzdálenější, je pro naše oči nedostupné. Oči slzí a my se v čirém zoufalství objednali k očnímu, který nám oznámil, že jsme slepí jak krtci a potřebujeme zrak podpořit dioptriemi. A pak přišlo dilema. Kontaktní čočky nebo radši dioptické brýle?

Já jsem ještě spadala pod rozhodnutí své matky, která odmítala čočky a tak jsem se ani nenadála a na nose mi seděly brýle. Ale není to tak dávno, co jsem si vydupala i kontaktní čočky. A co že je tedy lepší?
Kontaktní čočky:

plus:
- obrovská změna
Pokud nosíte x let brýle a pak najednou přijdete mezi lidi bez nich, všichni na vás čumí jak na zjevení z vesmíru. V lepším případě řeknou něco jako: "Ty jo, nikdy jsem si nevšiml/-a, jak máš krásné oči... jak dlouho nosíš čočky?"
Taky vás udělají mladší. Pokud o to stojíte.

- výhoda při sportování
Nevím, jestli jsem jediná, ale vždycky jsem měla obrovský strach, že když se hrála v tělocviku nějaká míčová hra, že mi míč brýle srazí z očí, kde na ně nějaký dobrotinec šlápne nebo mi je ten náraz rozbije a mně se střepy zapíchnou do očí (ok, možná jsem trošku paranoidní), tak jsem je vždycky pro jistotu sundávala. Což byl s téměř 4 dioptriemi na levém a 3 na pravém oku docela problém, protože po deseti minutách mě oči začaly štípat a rozbolela mě hlava, protože jsem se neustále snažila zaostřovat. V tomhle jsou čočky velká výhoda, protože když běháte, vidíte ostře svět kolem sebe a při skoku do dálky nemusí asistovat další člověk, abyste věděli, kde je odrážecí deska.

- nemlží se + odolné proti nepřízni počasí
Když přijdete z chladného prostředí do teplého, nemůže se stát, že se vám zamlží zrak. Na tohle čočky prostě náchylné nejsou. Taky se nemůže stát, že když se rozprší, tak vám kapky znemožní pozorovat ty kyselé obličeje okolo.

- pokud je nosíte, nestane se, že se zašpiní
Na brýlích nesnáším tu věc, že je mám neustále od všeho zaflákané. Ale opravdu neustále. Minimálně třikrát za den brýle musím sundat a otřít do trička (vím, že se to nemá, ale fakt mě nebaví pořád s sebou nosit něco special), protože přes ně absolutně nic nevidím. To čočky, když jednou strčím do očí, vidím jasně celou dobu a nemusím je sundávat, abych je vyčistila.

- nezlomí se, když omylem zaspíte
Dřímání v brýlích je vždycky docela problém, protože pokud ležíte nějakým záhadným způsobem, brýle se můžou zkřivit, v lepším případě zlomit. S čočkami to nehrozí.

- můžou vám změnit barvu očí
Kontaktních čoček je spousta variant, můžete mít oči dokonce i růžové, fialové, manga, cokoliv chcete.
Já osobně tomu neholduju, ale někdo to třeba ocení.

- dlouhé řasy, úzké roláky? není problém
Vždycky jste chtěli vyzkoušet nalepovací řasy? Klidně si je dejte. Pokud nosíte čočky.
Taky se nemusíte bát, že se čočkám něco stane, pokud si dáváte přilby nebo přetahujete přes hlavu něco s úzkým výstřihem.

- vynikne líčení
Vyhráli jste se s plesovým nebo i s každodenním líčením? Díky čočkám půjde krásně vidět, kdežto brýle ho částečně zakryjí.

minus:

- těžké nasazování
Zvlášť ze začátku. Trvalo mi i čtvrt hodiny, než jsem obě čočky dostala vůbec do očí.
Taky je nepříjemné, když už jste opravdu unavení (nebo moc opilí) a vzpomenete si, že máte ještě čočky, které je nutné přes noc sundat, protože se nedoporučuje nosit je permanentně. (Samozřejmě se dají koupit i ty, které nosíte v kuse, ale jsou o moc dražší a vydrží kratší dobu než normální čočky.)

- náročnější čištění
Denně se musí máchat v roztoku, aby byly dokonale čisté. S tím trochu i souvisí finanční náročnost, protože roztok je potřeba, voda čočkám maximálně ublíží. (Proto se nedoporučuje ani otevírat oči, v kterých jsou čočky, pod vodou.)

- poškozené nebo špinavé čočky bolí
Pokud na čočkách ulpívá i jen smítko prachu, oko to cítí a slzí, v horším případě řeže a nezbývá nic jiného, než zase čočku vymáchat v roztoku a zkusit to znovu.
To ani nemluvím o tom, pokud se čočce něco stalo. Pokud nosíte čočky, nemůžete si dovolit mít ostré nehty, protože se může stát, že při aplikaci nebo sundávání čoček je jednoduše protrhnete. Na první pohled to nejde moc vidět, ale oko to znovu pozná a čočku odmítá tím, že brečí nebo čočka dokonce i vypadává.

- omezená životnost
Čočky se musí neustále dokupovat. Normálně vydrží něco kolem 90 dní. Pak je prostě nutné koupit čočky nové, protože čočka už moc nedrží tvar a nejde nasadit.

- nejsou pro každého
Čočky nemůže nosit každý. Někdo, kdo má citlivější sítnici nebo trpí tupozrakostí (tohle nemám podložené, ale myslím si to), se myšlenky kontaktních čoček může s čistým svědomím vzdát.

- "je to nechutnéé"
Někdo téměř omdlévá při myšlence, že by si sahal do oka, jakkoliv.
Ale není to tak hrozné, fakt ne. Vlastně do toho oka vůbec nesaháte, ale to se některým lidem prostě nedá vysvětlit.

Dioptrické brýle:

plus:
- dodávají vzhled inteligence
Spousta lidí si kupuje brýle jen tak "na disájn", aby vypadaly chytřejší nebo jako doplněk k "outfitu". Když vám sluší a ještě díky nim lépe vidíte, jsou to dvě výhody v jednom.
Taky existuje strašně moc variant. Jestli brýle kulaté, hranaté, s tenkými či tlustými obroučky. Vybere si každý.
Navíc vás udělají starší, když potřebujete. (Pokud se chcete dostat někam, kam pouští jen lidi v takovém věku, kterého vy jste ještě nedosáhli. Nebo když chcete koupit něco, co vás ještě vůbec nemá zajímat. Chápete.)

- praktické
Pokud zrovna nemáte po ruce pinetku a na bocích vám trčí vlasy tak, jak o to ani v nejmenším nestojíte, stačí vlasy zastrčit za nožičky brýl a je po problému.

- nenáročné na čas
Nestíháte? Než byste do očí vpravily čočky, ujel by vám autobus, přišli byste pozdě do školy/práce nebo na rande? K čertu s tím, nasaďte brýle. Otázka několika sekund a svět nabyde jasnějších obrysů.

- snadná aplikace
Nepotřebujete zrcadlo, ani čisté ruce nebo dokonce roztok. Sundáte z očí, vložíte do pouzdra nebo na bezpečné místo a můžete jít spokojeně chrupat bez dalšího čištění. Pokud ráno zjistíte, že přes ně není nic vidět, otřete do trička, znovu nasadíte a jste zase plnohodnotný tvor, kterému nechybí zrak.

- trvalé
Pokud si je nerozsednete, nepoškrábete nebo je nezničíte podobným způsobem, můžete je mít třeba i 10 let.

minus:
- nemůžete nosit sluneční brýle
Pokud nevlastníte samozatmavovací brýle, můžete se v létě pomodlit za své oči, protože ta záře je víc než nepříjemná. A pokud vašim očím nestačí jen půlka či čtvrtka dioptrie, pravděpodobně byste jen se slunečními brýlemi nic neviděli. Takže rozhodnutí je čistě na vás. Buď budete nosit sluneční brýle a neuvidíte nebo budete nosit dioptrické brýle a vlastně taky neuvidíte. Stačí si vybrat.

- snadno zničitelné
Poškrábané sklíčka, ulomená nožička, brýle mající zvláštní patvar, brýle, které už vlastně ani nejsou brýle. Jo, tak tady nezbývá nic jiného než mazat do optiky a nechat je spravit nebo se plácnout přes kapsu a koupit si jiné.

- kapky a mlha
Rozlučte se s tím, že v dešti něco uvidíte. Tady okolnosti žádají rezignaci. Strčte brýle do kapsy, protože i když skloníte hlavu, buďte si jistí, že brýle budou poprskané a vy přes ně stejně nic neuvidíte. To samé platí v mlze nebo při pendlování mezi chladem a teplem.Z toho se můžu zbláznit.

- padesátkrát a stále poprvé
Jak už jsem se zmiňovala výš, pokud máte třeba doma psa, který vás rád pusinkuje nebo se nacházíte v nějakém prašném prostředí, je třeba se obrnit železnou trpělivostí, protože si brýle můžete utírat fakt třeba milionkrát a stejně jsou pořád špinavé.

- nejde je nosit pokaždé
Nastane situace, kdy vás chce pěkný chlapec svézt na motorce a s úsměvem vám podává přilbu. Na tváři vás hřeje úsměv a už už natahujete ruku, že ji přijmete. Najednou vám to docvakne. Tohle asi s brýlemi na očích nepůjde. Buď se rozlučte s ostrým zrakem nebo s pěkným mužem.
Chcete dlouhé řasy? Můžete jim zamávat. Nejde si nalepit dlouhé řasy a pak si na oči nasadit brýle. Věřte mi. Fakt to nejde.
Zapomněli jste si sundat brýle předtím, než jste si začali svlékat rolák? Pravděpodobně sundáte s rolákem i brýle, které následně spadnou na zem. Doufám, že máte koberec.Sečteno a podtrženo: Každý si tu najde výsledek, jaký chce.

Osobně to ráda střídám, protože prý není zdravé pořád nosit jedno a to samé (ale co je dneska zdravé, že jo). Jestli to mám vzít i z finanční stránky, dojde mi to tak nastejno. Za brýle se nárazově zaplatí víc, ale vydrží dlouho. U čoček zase míň, ale tu malou částku platíte přibližně 4x za rok (pokud je nosíte denně, jinak vám čočky vydrží déle).
Ráda nosím brýle například přes víkend nebo večer. Raději i když někam večer jdu, protože si nevěřím, že bych si během vyndávání čoček nevypíchla oči.
Kontaktní čočky zase naopak ve všední dny, hlavně když mě čeká nějaká sportovní aktivita. Nebo když jdu někam s někým, protože bez brýlí mi to prý sluší víc. To je ale, myslím, věc názoru.

Takže co, brýle nebo čočky?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ang | Web | 17. října 2014 v 21:10 | Reagovat

Uff, taky to jednou budu potřebovat... Ale asi jsem spíš pro čočky. :)

2 -__- | 17. října 2014 v 21:29 | Reagovat

HeH...Lví Král...vůj oblíbenej ;) :3

3 Narween Black | E-mail | Web | 17. října 2014 v 21:32 | Reagovat

Ja som zástanca okuliarov nakoľko som natoľko nemotorná, že si šošovky do oka dať neviem :D Áno, vážne. Neviem (toľko k mojej očividnej retardácii)
Okuliare majú veľa nevýhod ale myslím, že to mohol byť aj horšie takže som ako-tak spokojná a zatiaľ si žijem vo svojom bezšošovkovom svete :D

4 Miss No Strong | E-mail | Web | 17. října 2014 v 21:39 | Reagovat

[2]: ..správně. Docela by mě zajímalo, kdo ty vůbec jsi.

[1]: Třeba ne :) ale když jo, tak.. čočky jsou fajn, až si oči zvyknou.

5 *WeirdUfo* | Web | 19. října 2014 v 10:05 | Reagovat

strašně moc bych chtěla čočky, ale nejsem si jistá, jestli bych se je naučila nandávat :D ale na druhou stranu máš pravdu, že v brýlích člověk vypadá inteligentnější :) navíc tomu sportu moc nedám (nanejvýš takovým, u kterých se o brýle nemusím bát), takže čočky ani moc nepotřebuju..

6 necroparanoia | E-mail | Web | 19. října 2014 v 17:20 | Reagovat

Já bohužel můžu nosit jen brýle. Čočky bych nosit chtěla, ale nemůžu. S malováním musím přemýšlet, aby se mi ladilo s brýlema.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama