Charita je špatná věc?!?!

26. června 2014 v 18:42 | Miss No Strong |  talking
Před pokračováním ve čtení je nutné zhlédnout toto video:
4 minuty vás nezabijou.

Nevyhledávám videa podobné tomuto. S velkou pravděpodobností bych na něj ani nikdy nenarazila.
Ale škola je v některých věcech opravdu dobrá věc.
Nebudu tu ale mluvit o pozitivních stránkách školy, jak už název napovídá.
Po tom, co jsme dokoukali tohle video, rozjela se docela zajímavá a vášnivá diskuze.

Osobně jsem zastávala názor, že je docela dost super, jak takové věci někomu nejsou jedno. Jak je úžasné, že malí černoušci chodí do školy, protože je tam jejich rodiče posílají, i kdyby to mělo být jenom z důvodu, že tam dostanou najíst. Po prozkoumání stránek Mary's meals mi trochu odlehlo, protože všichni lidé nejsou sobečtí. Tahle charita je dost úspěšná a dárci neposílají jenom peníze, ale taky například tašky do školy, oblečení apod.
Proto nedokážu pochopit člověka, který řekne, že tohle je blbost.

Je to neuvěřitelné, ale i na gymnáziu se našli jedinci, kteří rozhlašují do světa, že je tohle řešení bez budoucnosti.
Na otázku proč se dostalo zvláštních odpovědi:
1. Lidi si zvyknou na přísun jídla a budou chtít stále víc. Ztratí veškerý respekt a vděk k dárcům, protože jídlo budou mít neustále k dispozici.
2. Větší vzdělání nevyřeší problémy v zemi.
3. Není důvod, proč jim pomoci, když jsou tak nezodpovědní, a plodí děti i když je jim jasné, do jakých to bude podmínek.

Docela by mě zajímalo, jak na vás tahle tvrzení zapůsobila.
Nevím, jestli je něco špatně jenom se mnou... ale podle mě je to dost bezpáteřní a pokaždé, když si na to vzpomenu, mám nebezpečně zvýšený tlak.

1. Děti z Afriky si zvyknou na pravidelný přísun jídla? A proč sakra ne? Je úplně normální, aby měl člověk přístup k jídlu. K teplému jídlu. Nebo i studenému, ale aspoň třikrát denně. Oni? Dostávají JEDNO jídlo denně ve ŠKOLNÍ DNY. Což znamená 5 jídel za týden. Pokud si tedy neseženou ještě něco navíc. A... jsou to jenom nějaké ovesné kaše nebo jak to mám nazvat.
Nejsem hyena, abych jim to nepřála.
Navíc... aby si takoví lidé nevážili pravidelného jídla? Takovou bídu, která tam určitě je, si ani nedokážu představit. Byly by vděční i za nějakou vysušenou luštěninu. A můžete vsadit krk, že tenhle vděk jen tak neopadne.


Nejvíc mě dostalo, že tuhle věc prohlásila holka, která se nají určitě tak sedmkrát denně a jde to na ní i vidět. Strašně bych ji chtěla vidět v kůži chudých vychrtlých afrických dětí, i když nikomu nepřeju nic špatného.

2. Vyšší vzdělání nevyřeší problémy dané země. Dobrá, dejme tomu. Ale víte, co vyřeší větší vzdělanost? Až děti dospějí, budou mít šanci najít lepší práci, která s trochou štěstí uživí i jejich rodiny. A nemusí to nutně být v chudém státu, z kterého pochází. Vzdělání jim dává šanci na lepší život. Na lepší budoucnost.

3. Přiznávám, že tohle je docela zavádějící. Kolik lidí ale nedoufá, že nastanou lepší časy?
Oni nemůžou vytěžit z života nic jiného, než založení rodiny. Nemůžou se honit za kariérou a tím ji vyměnit za rodinný život. (Pochybuju, že obdělávání polí a shánění pitné vody je nějaká kariéra.)
A taky si myslím, že tady velkou roli hraje i nulová antikoncepce a nedostatečná hygiena, která vede k velké úmrtnosti dětí v Africe. Možná kvůli jejich touze o rodině zplodí více dětí než chtěli, protože nepředpokládají, že dokážou přežít a pak většina jejich potomků nakonec přežije.
Ale tohle je očividně jiné téma. Na jindy. A na dlouho.

Jen jsem tím chtěla poukázat na bezcharakternost některých lidí, kteří klidně řeknou, že SVĚTOVÝ HLAD je problémem lidí, kteří jím trpí a umírají na něj. A šiřitelé těchto myšlenek si pak objednají u McDonalda s klidným svědomím velký BigMac. Mě by prostě jen zajímalo proč.

Proč by se někteří měli přecpávat až do puknutí břicha a ostatní na druhém konci zeměkoule by měli umírat s kručícími žaludky?
Víte, já nejsem nějaký obrovský fanda charit. Vím, že strašně moc takzvaných "dobrovolníků" jsou jen podvodníci, kteří si vybrané penízky dobře strkají do kapsy a k těm, pro které je to třeba, se to vůbec nedostane.
Nechci tady lidstvu sypat na hlavu popel za to, že si netrhají od úst kus žvance a neposílají to do Afriky. To ne. Jen občas není od věci trochu se nad tím zamyslet.
Afričani jsou taky jenom lidé. Jen se prostě narodili na špatné místo, kde si smrt bere desítky tisíc životů jen kvůli nedostatku jídla (a to nepočítám další faktory). Proč by lidé lidem neměli alespoň trochu pomoct? Nemělo by větší perpektivu jednou oželit nákup make-upu, spousty oblečení nebo sladkostí a poslat pár korun do Afriky, kde dáte jednomu dítěti šanci na další rok života?

Jedno dítě... co to je, když si uvědomím, kolik hladovějících dětí tam musí být. - možná si říkáte. Ale jestli si tuhle větu řeknou všichni....

Jak vy se stavíte k charitám? Co si myslíte o Mary's meals? Je to dobrý krok nebo hloupost? Podpořili jste někdy nějakou charitu?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 necroparanoia | E-mail | Web | 26. června 2014 v 20:46 | Reagovat

Taky nejsem žádnej extra fanda vlezlých lidí, co tě otravujou s kasičkou, ale tohle mi připadá jako dobrej nápad. Pokud to bude pokračovat takhle a nestane se z toho otravování s kasičkou.
Ale video je hodně silný a hezky zpracovaný, chytlo mě a dokoukala jsem ho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama