Přelet nad kukaččím hnízdem x Vyhoďme ho z kola ven

24. května 2014 v 12:58 | Miss No Strong |  book or movie

Aby nedošlo k omylu - stále je řeč o jednom a tom samém příběhu, až na to, že se liší názvy (Přelet - film, Vyhoďme ho z kola ven - kniha). Hlava mi sice nebere, proč to musí být, ale co s tím naděláme.


Dřív jsem: viděla film

K filmu jsem se dostala vlastně náhodou. Se školou jsme na něj šli do kina, i když je už starší. Vybral ho náš dějepisář. I když jsem prošvihla asi deset minut, strašně se mi líbil. Byla jsem z toho u konce trochu v rozpacích, protože celý film byl vtipný a celým kinem se rozléhal smích, kdežto vyústění celého filmu mi úplně vzalo dech. Po tom, co jsem se dozvěděla, že je film natočen podle knižní předlohy, neodolala jsem.

Ve zkratce o ději: Randel McMurphy se dostává do psychiatrické léčebny poté, co se mu podařilo přesvědčit ostatní, že má psychickou poruchu. Setkává se s ostatními pacienty a vede nenápadné, ale důležité bitvy s vrchní sestrou. Na klinice láme veškerý zajetý systém, je oblíbený mezi pacienty a z ústavu se stává klubovna duševně chorých. McMurphy ale chce utéct.

Můj dojem:
O filmu jsem snad nikdy předtím neslyšela a myslela jsem si, že to bude nezáživné a třičtvrtě prospím. Opak ale byl pravdou a já od plátna nemohla odtrhnout zrak. Po jeho skončení jsem z toho byla docela špatná, protože,... no, nebudu spoilerovat, kdyby se na to někdo chtěl opravdu podívat.
Když jsem si sehnala knihu, první stránky jsem doslova spolkla. Postupně se pro mě ale čtení stávalo těžší a těžší, což zapříčinilo, že jsem to četla strašně dlouho. Knížka je sice psána mírným nářečím, ale ničemu to nevadí. Možná mě mátlo přeskakování z jedné dějové linie do druhé. Naopak se mi ale líbilo vyobrazení celého příběhu jednotlivých postav, které pomohlo lépe pochopit film. Nemám moc ráda, když mám vsugerované vyobrazení postav z filmu, ale v tomto případě mi to překvapivě nevadilo, protože většina popisů tomu odpovídala.

Klady a zápory knižního zpracování:
Klady - prohloubení příběhů postav, obohacení děje, detailnost
Zápory - horší čtivost (halucinace, zlé sny,...), ochuzení o zásadní překvapení

Klady a zápory filmového zpracování
Klady - sice zredukování děje, ale nijak zásadní; perfektní výběr herců, dobré prostředí, některé z dialogů doslovné
Zápory - mírná odlišnost okolností děje

Vítěz: těsně, ale přeci - film

Ještě jste neměli tu čest? Podívejte se na film nebo přečtěte knihu :) V tomhle případě opravdu nemůžu říct, že je něco o moc lepší nebo horší.
Já sama srdcem tíhnu více k filmu, protože se mi strašně líbil kontrast vtipný průběh a drastický konec, plus jednotlivé postavy, ke kterým jsem si vypěstovala i jistý vztah (herci opravdu skvělí) a... radši už budu končit, protože bych tu pěla ódy až do zítřka. Za mě zařazen mezi oblíbené filmy. Není divu, že byl několikrát oceněn.
Ale jak říkám, kniha nebyla také vůbec špatná. Kdo se nebojí složitějšího čtení, běžte do toho, nebudete litovat. A možná jsem jenom já divná a vám se to vůbec složité zdát nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Víc srovnání?

Ano. 57.1% (8)
Ne. 28.6% (4)
Je mi to jedno. 14.3% (2)

Komentáře

1 necroparanoia | E-mail | Web | 24. května 2014 v 17:39 | Reagovat

Díky, zrovna jsme to dostali za domácí úkol a tohle mi pomohlo :) volím knihu :)

2 Radfordová | Web | 25. května 2014 v 16:51 | Reagovat

Tohle srovnávání knihy a filmu je fakt super nápad :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama