Ztrácíme naše bohatství

26. ledna 2014 v 16:30 | Miss No Strong |  talking
Nikdy mě nenapadlo se nad touhle problematikou zamyslet. Až donedávna. Dokud jsme nezačali probírat v zeměpise hospodářství, do kterého patří i RYBOLOV.Budu se zabývat fakty a svůj názor si nechám až na konec.

Ryby se loví. Vždycky se lovily. Ale otázkou je, jestli se budou lovit i nadále. Nezlomitelným faktem je, že od 50. let se "zásobárna" světových vod prudce tenčí. Množství mořských živočichů, kteří tam žili v zmiňovaném období, dnes kolísá mezi 10%. Mezi 10% ryb,které byly v mořích v minulosti.

Je to přímo alarmující. Pro zajímavost je tu jedna mapka...
..která ukazuje, že v minulosti se lovilo hlavně v oblastech studených oceánských proudů, kde žije hodně planktonu a tedy mnoho ryb, které se planktonem živí. Nyní? Loví se téměř všude, protože těchle živočichů ubývá... a to tak, že rapidně.

Lidé se snaží okolnosti zmírnit tím, že zakládají akvakultury ("farmy pro ryby"). Ale pravdou je, že i když produkce je nadměrná, ničí se tím přírodní ekosystémy.

Země se hádají o to, která část oceánu jim patří a která už ne. Protože v blízkosti pevnin jejich zemí už je vyloveno, tak postupují dál a dál, až na sebe vzájemně narážejí obrovskými loděmi.
Loděmi, které spouštějí obrovské sítě, které táhnou po dně, zachytávají obrovské množství podmořského života, kterého, když ho ve finále vyloví, stejně 95% hodí zpátky. Nejhorší na tom je, že těch 95% už je mrtvých.
Mrazí vás z toho v zádech?

A kvůli čemu? Kvůli mlsným jazykům lidstva. Kvůli tomu, že někdo se nestydí objednat si kaviár, i když ví, že jsou to jikry jesetera a on s takovou brzo vyhyne, protože jeho potomci se bezostyšně požírají.
Já beru, když jsou to lidé, kteří se tím živí od počátku věků a nemají žádné potraviny obohacené Ečkama a žijou z toho, co si sami nasbírají nebo uloví. Ono se ani nedá zničít 90% vodního ekosystému, když si to lovíte rybářskými pruty, že jo.

Ani nemluvím o tom, když se loví majestátní zvířata jako delfíni nebo velryby. Občas je to jejich uhynutí i z důvodu zapletení se do sítě, o které jsem psala výš. Velryby nedýchají pod vodou. Potřebují nad hladinu, aby se nadechly. A když se zapletou do takové sítě, nemůžou vyplavat. Takže se vlastně, de facto, utopí.

Lidstvo by se mělo rychle zamyslet. Říká se, že příroda je nádherná. Ale příroda nestíhá tak rychle obnovovat to, co devastujeme. Velká část oceánů je pro nás neznámá. Ale tu, kterou známe, postupně ničíme.

Osobně jsem se rozhodla, že tohle podporovat nebudu. Odmítám jíst pochoutky, jako jsou lososové, kaviár, sardinky, uzenáče apod. Dokonce se budu i hodně zamýšlet, jestli si dám na Vánoce vůbec kapra. Protože mně je z tohohle úplně špatně.

Máte vy nějaký názor na vodní ekosystémy a jejich hubení?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama